Дневниците на гроздето

Основен недостатък при често приложение е уплътняването на подорния слой.

Хубав знак за успешната операция е появата на влага върху калема, което показва, че резникът е получил хранителни вещества от подложката.

На първо място един новак трябва да знае времето, когато е възможно да се извърши резитба.

Първата пролетна обработка се прави заедно с отгрибването, но се налага и втора обработка с култиватор, защото почвата силно се отъпква по време на резитбата и изнасянето на пръчките.

Двата начина за присаждане на зелено са обикновена копулация и на разцеп.

Установено е, че това намалява риска от ерозия на почвата и улеснява работата на агрегатите при работа по хоризонталите.

Това е продиктувано поради опасност от ерозия на почвата и от изискването на техниката, преди всичко от унасяне (изместване) на машинно-тракторните агрегати при работа по хоризонталите.

Постепенно в лозарството са въведени различни типове укрепителни структури, носеща част на които са били различни видове колове.

Много важно е, когато работите по присаждане на лозите, да правите гладки отрези.

За целта чудесна работа вършат автоматично отклоняващите се органи на вертикалните и хоризонтални фрези.

Препоръчително е да се замажат по-големите наранени участъци с овощарска замазка, за да се избегне проникването на болести и вредители.

Изследва се произхода и разпространението на лозата, биология на лозата (морфологичен строеж), екология на лозата (климат и микроклимат, географска ширина, надморска височина, близост до водни басейни, релеф, изложение и почва), размножаване на лозата, създаване на лозя, резитба и формиране на лозата, отглеждане на плододаващи лозя, беритба и съхраняване на гроздето и ампелография (сортове грозде).

През лятото на втората година и двата леторасъла ще дадат вертикални издънки, върху които се оформят пъпки. Задачата на лозаря е да ги съкрати до две пъпки.

Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние, като за целта се лозя използват подходящи тревни смеси, борбата с плевелите се извършва с косене. Използват се косачки както с упорно-палцев режещ апарат, така и ротационни косачки. Вторите дори са по-добри от гледна точка на това, че наситняват окосената маса и я разпръскват по цялата повърхност на междуредието, като впоследствие тя се използва за мулчиране.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Дневниците на гроздето”

Leave a Reply

Gravatar